مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک و عواقب آن

بیماری های پریودنتال چیست:
بیماری های پریودنتال، به بیماری بافت های نگهدارنده دندان گفته می شود که از شایع ترین بیماری های دهان و علت اصلی از دست دادن دندان در بالغین می باشد. این بیماری می تواند عوارضی نظیر تغییر رنگ ، خونریزی ، سوزش و افزایش حجم در لثه و نیز افزایش عمق پاکت پریودنتال ایجاد نماید و با علائمی همچون بوی بد دهان ، ترشح چرک از لثه ، تخریب استخوان ، آبسه ، درد و لقی دندان همراه باشد.
از آنجا که علت ایجاد بیماری پریودنتال وجود لایه نازکی از پلاک میکروبی به نام بیوفیلم است ، در نتیجه جهت درمان این بیماری ها صرفنظر از عوامل بوجود آورنده آن از انواع درمان های مکانیکی (جرمگیری و جراحی) یا شیمیایی استفاده می شود اما درمان های مکانیکی معمولا وقت گیر و هزینه بر هستند.
استفاده از درمان های شیمیایی مانند آنتی بیوتیک و دهانشویه افزایش یافته است. با اینکه دارودرمانی در هر بیماری عفونی نیازمند انتخاب آنتی بیوتیک موثری است که منطبق با شرایط فرد و بیماری او باشد اما بواسطه اصرار و مصرف خودسرانه بیماران ، آنتی بیوتیک ها شایع ترین دسته دارویی هستند که مورد مصرف قرار می گیرند.
استفاده بی رویه از آنها منجر به ایجاد عوامل بیماری زای مقاوم ، بهم خوردن فلور نرمال ، مسمومیت و حساسیت دارویی می شود. با توجه به نفوذ کم آنتی بیوتیک ها به سبب وجود بیوفیلم ، استفاده از آنها در بیماری های پریودنتال محدود به پریودنتیت های مزمن پیشرفته و مقاوم می شود.
استفاده از دهانشویه کلرهگزدین تنها به عنوان روش مکمل در کنار مسواک و نخ دندان ، آن هم پس از جرمگیری توسط دندانپزشک و البته برای مدت محدود توصیه شده است.
#دانستنیها #بهداشت_دهان_و_دندان


درباره نویسنده :

تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی شفابخش

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *