صفحه اصلی / مقالات و دانستنی ها / فشارخون و بارداری

فشارخون و بارداری


فشار خون بالا و بارداری لزوماً ترکیب خطرناکی نیستند فقط نیاز به مراقبت های دقیق دارد .در اینجا آنچه شما باید برای مراقبت از خودتان و جنین بدانید را شرح داده ایم.
انواع فشار خون بالا در دوران بارداری چیست؟

بعضی اوقات فشار خون بالا قبل از بارداری وجود دارد اما در برخی موارد فشار خون بالا در دوران بارداری ایجاد می شود.
فشارخون بارداری:
این مشکل از هفته‌ی بیستم به بعد بارداری شروع، و معمولا پس از زایمان برطرف می‌شود و شایع‌ترین عارضه‌ی آن القای درد زایمان است. اگر این بیماری قبل از هفته‌ی سی‌ام تشخیص داده نشود، احتمال بروز پره ‌اکلامپسی بیشتر می‌شود.
فشار خون مزمن :
فشار خون مزمن فشار خون بالایی است که قبل از بارداری وجود داشته یا قبل از هفته ۲۰ بارداری رخ می دهد. اما از آنجا که فشار خون بالا معمولاً علائمی ندارد ، تعیین زمان شروع آن دشوار است.
فشارخون مزمن با پره اکلامپسی :
این وضعیت اصولا در خانم هایی که قبل از بارداری دارای فشار خون مزمن هستند رخ می دهد که باعث مشاهده پروتئین در ادرار و یا سایر عوارض مربوط به فشار خون در دوران بارداری می شوند.
پره اکلامپسی یا مسمومیت حاملگی :
هنگامی رخ می دهد که فشار خون بعد از هفته۲۰ بارداری ایجاد می شود و با علائم آسیب سایر سیستم های اندام از جمله کلیه ها ، کبد ، خون یا مغز همراه است. پره اکلامپسی درمان نشده می تواند منجر به عوارض جدی – حتی کشنده ای از جمله ایجاد تشنج (اکلامپسی)برای مادر و نوزاد شود .
پیش از این ، پره اکلامپسی فقط در صورتی تشخیص داده می شد که یک زن باردار دارای فشار خون و پروتئین بالایی در ادرار بود. اما اکنون متخصصان می دانند که بدون داشتن پروتئین در ادرارنیز ، پره اکلامپسی امکان پذیر است.
علائم پره اکلامپسی:
وجود پروتئین در نمونه‌ی ادرار؛
تورم غیرطبیعی دست و پا؛
سردرد مداوم.

چرا فشار خون بالا در دوران بارداری یک مشکل است؟
فشار خون بالا در دوران بارداری موجب خطراتی نظیر خطرات زیر می شوند :
-کاهش جریان خون به جفت:
اگر جفت خون کافی دریافت نکند ، ممکن است جنین اکسیژن و مواد مغذی کمتری دریافت کند. این می تواند به کندی رشد (محدودیت رشد داخل رحمی) ، وزن کم هنگام تولد یا تولد زودرس منجر شود. تولد زودرس می تواند منجر به مشکلات تنفسی ، افزایش خطر عفونت و سایر عوارض برای کودک شود.
-افتادگی جفت:
پره اکلامپسی خطر جدا شدن جفت از دیواره داخلی رحم قبل از زایمان را افزایش می دهد .جدا شدن زود هنگام جفت می تواند باعث خونریزی سنگین شود که برای مادر و جنین خطرناک می باشد.
-محدودیت رشد داخل رحمی:
فشار خون بالا ممکن است باعث کند شدن یا کاهش رشد جنین در داخل رحم شود.
-احتمال ابتلا به بیماری قلبی عروقی:
ابتلا به پره اکلامپسی ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی و عروقی در آینده را افزایش دهد. اگر فرد بیش از یک بار پره اکلامپسی داشته باشد یا به دلیل فشار خون بالا در دوران بارداری ، زایمان زودرس داشته باشد ، احتمال ابتلا به بیماری قلبی عروقی در فرد بالا میرود.
چگونه می توانیم از فشار خون بالا در دوران بارداری مطلع شویم؟
فشار خون را به صورت کسر فشار خون سیستولیک روی فشار خون دیاستولیک می‌خوانند
عدد بیشتر، فشار سیستولیک یا همان فشار خون درون سرخرگ‌هاست و میزان فشاری را نشان می‌دهد که وقتی قلب منقبض می‌شود خون را به سمت رگ‌ها پمپ می‌کند.
عدد کمتر یا فشار دیاستولیک، میزان فشار خون را در زمان آرامش قلب نشان می‌دهد.
برای اینکه مشخص شود فشار خون «طبیعی» شما در دوران بارداری چقدر است، احتمالا پزشک در اولین ویزیت فشار خون‌تان را به عنوان فشار پایه اندازه می‌گیرد. سپس در هر ویزیت دوباره فشار خون شما را می‌گیرد و با فشار پایه مقایسه می‌کند.
فشار خون طبیعی معمولا نزدیک دوازده روی هشت است.
نظارت و پیگیری مداوم فشار خون بخش مهمی از مراقبت های دوران بارداری است . اگر فشار خون مزمن دارید پزشک شما این موارد را برای اندازه گیری فشار خون در نظر می گیرد:
فشار خون نرمال یک فشار سیستولیک از ۱۲۰ تا ۱۲۹ میلی متر جیوه (میلی متر جیوه) و فشار دیاستولیک زیر ۸۰ میلی متر جیوه است.
اگر اقدامات لازم برای کنترل فشار خون انجام نگیرد فشار خون بالا با گذشت زمان بدتر می شود .
پرفشاری و فشار بالا دو نوع دارد پرفشاری اولیه و پرفشاری ثانیه.
پرفشاری اولیه: یا همان فشار خون مرحله اول فشار سیستولیک از ۱۳۰ تا ۱۳۹ میلی متر جیوه یا فشار دیاستولیک از ۸۰ تا ۸۹ میلی متر جیوه است.
پرفشاری ثانویه : یا همان فشار خون مرحله دوم فشار سیستولیک ۱۴۰ میلی متر جیوه و بالاتر یا فشار دیاستولیک ۹۰ میلی متر جیوه یا بالاتر است.
از هفته بیست بارداری ، فشار خون بیشتر از ۱۴۰ روی ۹۰ میلی متر جیوه بر اساس دو یا چند اندازه فشار خون ثبت شده با فواصل حداقل ۴ ساعت ازهم به عنوان فشار خون بالا در نظر گرفته می شود.
روش‌های زیادی برای پیگیری فشار خون در طول حاملگی وجود دارد، از جمله:

یک دستگاه فشارسنج از داروخانه یا فروشگاه آنلاین کالاهای پزشکی بخرید. این دستگاه‌ها معمولا روی مچ دست یا بازوی شما قرار می‌گیرند.
فشار خون‌تان را هر روز در یک زمان مشخص بگیرید تا از صحت و دقت نتیجه مطمئن شوید. صاف بنشینید و پاهایتان را روی هم نیاندازید. همیشه دستگاه را فقط روی یک بازو استفاده کنید.
به فاصله‌ی هر ۴ ساعت یک بار فشار خون‌تان را اندازه بگیرید، اگر هر دفعه بالا بود و یا اگر علائم فشار خون بالا داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید.
چگونه می توانیم از ابتلا به پره اکلامپسی مطلع شویم؟
علاوه بر فشار خون بالا ، علائم پره اکلامپسی شامل موارد زیر است:
پروتئین بیش از حد در ادرار (پروتئینوری) یا علائم دیگر مبنی بر مشکلات کلیوی
سردردهای شدید
تغییر در بینایی ، از جمله از بین رفتن موقت بینایی ، تاری دید یا حساسیت به نور
درد ناحیه فوقانی شکم معمولاً زیر دنده ها در سمت راست
حالت تهوع یا استفراغ
کاهش سطح پلاکت ها در خون (ترومبوسیتوپنی)
اختلال در عملکرد کبد
تنگی نفس ، ناشی از مایع موجود در ریه ها
افزایش ناگهانی وزن و تورم و ورم ناگهانی به ویژه در صورت و دستان ( در بسیاری از حاملگیهای طبیعی نیز افزایش وزن و ورم رخ می دهد ، بنابراین افزایش وزن و تورم علائم قابل توجهی از پره اکلامپسی محسوب نمی شوند) .
چه میزان فشار خونی در دوران بارداری، پایین در نظر گرفته می‌شود؟
برای تعیین پایین بودن فشار خون، عدد قطعی وجود ندارد، با این حال فشار خون پایین با علائمی مانند سردرد ، سرگیجه ، حالت تهوع ، احساس ضعف و رنگ پریدگی همراه است.
آیا مصرف داروهای فشار خون در دوران بارداری بی خطر است؟
برخی از داروهای فشار خون برای استفاده در دوران بارداری بی خطر تلقی می شوند ، اما از مصرف مهارکننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE) ، مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین II و مهار کننده های رنین به طور کلی در دوران بارداری اجتناب می شود.
اما درمان مهم است زیرا فشار خون بالا شما را در معرض حمله قلبی ، سکته مغزی و سایر عوارض مهم قرار می دهد و می تواند برای کودک شما نیز خطرناک باشد.
اگر برای کنترل فشار خون در دوران بارداری به دارو نیاز دارید ، پزشک شما با مناسب ترین دوز ایمن ترین دارو را برای شما تجویز می کند. دارو را دقیقا مطابق تجویز پزشکتان مصرف کنید. مصرف دارو را متوقف نکنید و دوز را خودتان تغییر ندهید.
معاینات دوران بارداری:
دردوران بارداری پزشک شما در هر مراجعه وزن و فشار خون شما را بررسی می کند و در صورت نیاز برای شما آزمایشات خون و ادرار را تکرار می کند.
پزشک، سلامت کودک شما را از نزدیک کنترل می کند. ممکن است با سونوگرافی های مکرر و مانیتورینگ ضربان قلب جنین ، رشد ، نمو و سلامت کودک شما را بررسی و پیگیری کند و به شما توصیه کند که به حرکات روزانه کودک در شکمتان توجه کنید.
برای کاهش خطر عوارض برای خودتان و کودکتان بهترین کار مراقبت از خودتان است .
به طور مثال:
ملاقات با پزشکتان را به طور مرتب و در تاریخ مقرر انجام دهید.
داروهای فشار خون خود را مطابق تجویز پزشک مصرف کنید.
فعال بمانید . توصیه های پزشکتان را برای فعالیت های بدنی جدی بگیرید.
رژیم غذایی سالمی را پیروی کنید و در صورت احساس نیاز از یک متخصص تغذیه کمک بگیرید.
از مصرف سیگار ، الکل و مواد مخدر خودداری کنید. قبل از مصرف داروهای بدون نسخه با پزشک خود مشورت کنید.

درباره نویسنده :

تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی شفابخش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *