رنگ متفاوت لثه ها !

آسمان هرکجا آیا همین رنگ است ؟

لثه های افراد دارای رنگ های متفاوت است. و شرایطی که باعث تیرگی یا تغییر رنگ لثه ها می شود ، دلایل مختلفی دارد ؛ مانند : بیماری ، مصرف داروهای خاص ، مصرف دخانیات و سبک زندگی.
.
بطور کلی لثه ها دارای طیف رنگی قرمز تا صورتی و گاهی قهوه ای و سیاه می باشند.
تغییر در رنگ لثه ها می تواند نشانه ی بیماری باشد و لازم است که فرد به دکتر مراجعه کند.
.
در این مطلب به هفت دلیل عمده تغییر رنگ لثه ها می پردازیم:
.

 1. ملانین : ماده ایست که باعث تیرگی مو ، پوست و چشم ها می شود. گاهی تیرگی لثه ها بخاطر افزایش سطح ملانین بدن است که می تواند ناشی از اختلال در سیستم سلامتی انسان باشد.
  .
  ۲ . دخانیات : می تواند باعث تغییر رنگ لثه ها شود که به آن مانوسیس سیگاری ها می گویند. سلولهای ویژه ای در بدن بنام ملانوسیت وجود دارند که ملانین تولید می کنند. نیکوتین موجود در توتون می تواند باعث افزایش تولید ملانین شود. قسمت هایی از لثه یا تمام آن ممکن است رو متمایل به رنگ قهوه ای یا سیاه گردد. قسمت های داخلی گونه ها و لب پایین هم ممکن است دچار تغییر رنگ شود.
  تحقیقات نشان داده که این نوع از تغییر رنگ لثه ها می تواند با ترک سیگار از بین برود.
  .
  ۳ . داروها : مصرف داروهایی مانند مینوسایکلین که برای درمان آکنه یا عفونت هایی مانند کلامیدیا کاربرد دارد ، گاهی باعث تغییر رنگ هایی از جمله در داخل دهان می شود. در این شرایط لازم است مشکل را با دکتر خود در میان بگذاریم و احتمالا از داروهای جانشین برای درمان استفاده کنیم.
  .
  ۴ . تتوی آمالگام : نوعی از ترمیم پرکردن دندان با استفاده از مواد تیره رنگی بنام آمالگام انجام می شود که می تواند منجر به لکه های تیره در هر قسمتی از دهان بویژه در نزدیکی ترمیم شود. معمولا برای این لکه ها درمان دارویی مطرح نمی شود چون خطری برای سلامتی ندارند.
  .
  ۵ . ترنچ دهانی : که نوعی عفونت ناشی از بافت های مرده لثه می باشد و ناشی از رشد سریع باکتری ها در داخل دهان است . عواملی چون بهداشت ضعیف دهان و دندان ، استرس ، کمبود خواب و رژیم غذایی نامناسب می تواند باعث این بیماری شود.
  از نشانه های این بماری می توان به خونریزی لثه ها ، بوی بد دهان ، افزایش سطح بزاق دهان و زخم سطح لثه ها اشاره کرد. برای درمان لازم است به دندانپزشک مراجعه کنیم تا درمان هایی مانند جرمگیری و تجویز آنتی بیوتیک انجام شود. گاهی لازم است دهان شویه هایه های دارویی برای جلگیری از تکرار عفونت برای شست و شوی دهان بکار روند.
  .
  ۶ . بیماری آدیسون : که عملکرد غدد فوق کلیه یا آدرنال را دچار اختلال می کند. این شریاط باعث توقف در تولید هورمون های این غدد می شود. نشانه هیا اولیه این بیماری عبارتند از : خستگی ، احساس تشنگی غیرعادی ، کاهش وزن بی دلیل ، کاهش اشتها ، ضعف عضلانی . در طی پیشرفت بیماری آدیسون ، لثه ها و لب های فرد ممکن است دچار تیرگی شوند که به آن هایپر پیگمنتیشن می گویند. علاوه بر لثه ها و لب ، پوست سایر قسمت های بدن نیز ممکن است دچار همین مشکل شود که احتمال آن برای اندامی مانند زانو ها و کف دست ها بیشتر است.
  دلیل اصلی بیماری آدیسون خودایمنی است که این اختلال در سیستم ایمنی باعث حمله به غدد آدرنال یا فوق کلیوی می شود. اگر بیماری آدیسون تحت درمان قرار نگیرد ، می تواند منجر به شرایط حادی مانند کاهش بیش از حد سطح هورمون ها و وخامت در وضع آدرنال گردد.
  نشانه های وخامت آدرنال عبارتند از :
  تنفس تند و سطحی ، کم آبی یا کاهش سطح رطوبت بدن ، رنگ پریدگی و مشکل پوستی .
  .
  ۷ . سندرم Peutz-Jeghers : یک نوع بیماری ژنتیک است که باعث ایجاد پولیپ در اندام های مختلف دستگاه گوارش می شود. افراد مبتلا دچار پیگمنتیشن در پوست و غشاهای مخاطی بویژه در اطراف لثه ها و لب ها می شوند.
  از نشانه های اولیه این بیماری ایجاد لکه های آبی یا قهوه ای تیره می باشد که علاوه بر مخاط دهان می تواند در پوست انگشتان نیز ظاهر شود که معمولا در زمان کودکی رخ می دهد. یکی دیگر از نشانه های اصلی آن خونریزی یا انسداد در روده است. آزمایش ژنتیک برای تشخیص این بیماری بکار می رود.

درباره نویسنده :

تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی شفابخش