صفحه اصلی / مقالات و دانستنی ها / دلایل پوسیدگی دندان های شیری

دلایل پوسیدگی دندان های شیری

پوسیدگی و خوردگی دندان دو مشکل شایع دندانی هستند که ناشی از حملات اسیدی بر سطح مینای دندان می باشند. پوسیدگی ناشی از اسید تولید شده توسط باکتری در مجاورت سطح دندان است و باعث ایجاد آسیب های موضعی می شود که خود مکان هایی برای تجمع پلاک برای حملات بعدی می گردد.
پوسیدگی زودهنگام دوره کودکی مشکلی جدی در سه سال اول زندگی به حساب می آید و با مصرف زودهنگام غذاها ، نوشیدنی ها و میان وعده های شیرین مرتبط است. علاوه بر عواملی مانند بهداشت ضعیف و رژیم غذایی نامناسب که در پوسیدگی دندان دلایلی شناخته شده هستند ، خوردگی مینا نیز می تواند سبب ایجاد پوسیدگی دندانی در کودکان شود. خوردگی دندان های شیری سه برابر شایع تر از دندان های دائمی می باشد.

خوردگی دندانی بصورت از دست دادن غیر قابل برگشت بافت سخت دندان در اثر یک روند شیمیایی و بدون دخالت باکتری تعریف می شود. این دسته از آسیب ها معمولا کم عمق هستند. مانند پوسیدگی ، خوردگی دندانی نیز می تواند تحت تاثیر عواملی مانند شیوه زندگی (دفعات مصرف مواد اسیدی) و بهداشت دهان باشد. تفاوت های ساختاری بین دندان های شیری و دائمی می تواند در مستعدتر بودن دندان های شیری هم به پوسیدگی و هم به خوردگی موثر باشد ؛ چرا که ضخامت لایه های مینا و عاج دندان های شیری نسبت به دندان های دائمی کمتر است. دندان های شیری درجه بالاتری از تخلخل مینایی و سطوح پایین تری از معدنی بودن دارند. مینای دندان شیری حاوی کربن دی اکساید و کربنات بیشتر و مقادیر کمتری از فسفات نسبت به دندان دائمی می باشد. نکته مهم تر اینست که بعضی از داروهای کودکان در فرم مایع بصورت ذاتی اسیدی و پوسیدگی زا می باشند. البته اسیدها باعث طعم بهتر دارو و انتشار بهتر آن در تماس با آب می شوند. اگر دارو حاوی شیرین کننده پوسیدگی زا نیز باشد ، خطر پوسیدگی بطور قابل توجهی افزایش خواهد یافت. قطره آهن و مکمل های ویتامین مانند A و D از این دست داروها می باشند.
#دانستنیها #کودکان #بهداشت_دهان_و_دندان
https://shafamarket.net/?p=2642&preview=true&_thumbnail_id=2643


درباره نویسنده :

تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی شفابخش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *