صفحه اصلی / مقالات و دانستنی ها / دردهای اسکلتی عضلانی دندانپزشکان

دردهای اسکلتی عضلانی دندانپزشکان

تنت به ناز طبیبان نیازمند مباد!بیشتر دندان پزشکان در طول فعالیت حرفه ای خود، دردهای اسکلتی عضلانی را تجربه می کنند.اگرچه ممکن است ابتدا یک کمردرد یا گردن درد موقتی چندان مورد توجه قرار نگیرد، اما در صورت نادیده گرفتن دردهای مکرر، احتمال بروز ناتوانی پایدار وجود دارد و در صورتی که بیماری پیشرفت کند ممکن است حتی مانع فعالیت حرفه ای پزشکان شود. حرفه دندان پزشکی به علت همراه بودن با حرکات مداوم و تکراری، فعالیت طولانی و بدون وقفه در وضعیت هایی ثابت، نادرست بودن حالت های انجام کار، ضرورت دقت در کار و محدود بودن محیط کار، همواره ممکن است با دردهای عضلانی اسکلتی همراه باشد. خم کردن سر به جلو در هنگام کار به مدت طولانی برای داشتن دید بهتر به دندان های بیمار، شایع ترین حرکت بدن در دندانپزشکان است و انجام این کار در طول مدت فعالیت موجب می شود گردن و سینه برای تحمل وزن سر مرتب منقبض شوند و این کار موجب ضعف دیسک های مهره ای شود.پیشگیری از این ناراحتی ها مستلزم اصلاح نوع دید دندانپزشک در هنگام کار و استفاده از روش درست برای دیدن دندان بیماران است.
.
مسلم است که بین علائم بیماری آرتروز گردن و نحوه دید دندانپزشک هنگام کار، همبستگی زیادی وجود داشته و این موضوع با شایع ترین علامت اختلالات عضلانی رابطه دارد.
دندانپزشکی که از آیینه برای دست یافتن به دید مستقیم استفاده نمی کند، قادر به رعایت ایستگاههای کار مناسب نخواهد بود، در صورتی می توان به این مقوله به صورت مؤثر پرداخت که دندانپزشکان عادت کنند وضعیت گردن را در موقعیت مناسب و تمرکز خود را در ناحیه عمل به کمک آیینه انجام دهند تا در به کارگیری مسائل ارگونومیکی موفق شوند.
به عقیده بسیاری از محققان بهتر است دندانپزشکان تا حد ممکن فاصله خود تا محل کار را حفظ کنند و برای کار در مناطقی از دهان بیمار که در میدان دید مستقیم آنها نیست، به کمک آیینه و با دید غیرمستقیم کار کنند، چرا که به نظر می رسد تکراری ترین وضعیت غلط زمانی اتفاق می افتد که دندانپزشک به صورت روزمره برای تنظیم نگاه خود به محیط کار، وضعیت های غلط به خود می گیرد.
.
در نهایت استفاده از دید غیرمستقیم، میدان دید دندانپزشک را به طرز نامحسوس زیاد می کند و اگر دندانپزشکان از محاسن این کار مطلع باشند و در اجرای آن بکوشند، حوزه بینایی خود را دوچندان می کنند. البته فقط این موضوع در پیشگیری از ابتلای دندانپزشک به اختلالات اسکلتی عضلانی اهمیت ندارد بلکه ضررهای اقتصادی ناشی از افت کمی و کیفی کار در بروز اختلالات اسکلتی عضلانی نه فقط موجب کاهش عمر کاری و بازنشستگی زودرس دندانپزشک می شود، حتی در ایام فعالیت نیز موجب کاهش شدید بازده کاری شده و در نتیجه فرد مبتلابه علت درد و ناراحتی ستون فقرات سرعت و دقت لازم را نخواهد داشت. همچنین نبود درمان قطعی برای بسیاری از اختلالات اسکلتی عضلانی و روی آوردن افراد به درمان های علامتی و مصرف دارو در مدتی طولانی، علاوه بر ایجاد عوارض خطرناک به خصوص روی کلیه، موجب تحمیل هزینه های روزافزون نیز می شود.تحقیقات نشان می دهد ۴۴ درصد دندانپزشکان کشور از درد مداوم حتی در حین استراحت رنج می برند و ۲۲ درصد دندانپزشکان دردهایی دارند که هنگام خواب مزاحم آنها است و ۳۶ درصد دندانپزشکان اعلام کرده اند که این دردها موجب شده است در طول روز بیمار کمتری را پذیرش کنند و ۳۲ درصد عنوان کرده اند درد گردن دارند.
.
دکتر حسین حیدر
عضو هیات علمی جراحی فک و صورت دانشگاه تهران
دانستنی #آرتروز #سلامت_دندانپزشکان

.

درباره نویسنده :

تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی شفابخش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *