صفحه اصلی / مقالات و دانستنی ها / از سیر تا پیاز جرم دندانی!

از سیر تا پیاز جرم دندانی!

اغلب شنیده ایم که مسواک کردن ، استفاده از نخ دندان و دهان شویه برای حفظ سلامت دندان ها و جلوگیری از ایجاد جرم دندانی ضروری است. ولی آیا می دانید چرا ؟ جرم دندانی چیست ؟ چطور روی دندان ها تشکیل می شود و عواقب آن چیست ؟
.
حتی در شرایطی که بهداشت دهان و دندان را رعایت می کنیم ، باز هم باکتری هایی در فضای داخلی دهان وجود دارند. از ادغام این باکتری ها باپروتئین ها و خرده های غذایی ، لایه ای چسبنده ایجاد می شود که به آن پلاک می گویند. پلاک معمولا به سطح دندان و زیر لثه ها می چسبد و از آنجایی که حامل باکتری است می تواند منجر به آسیب مینای و پوسیدگی دندان گردد. اگر پلاک دندانی از بین نرود ، تبدیل به جرم می شود که از عواقب آن تحلیل و بیماری های لثه می باشد.
.
وجود جرم در سطح دندان و فضای زیر و بالای لثه ، رعایت بهداشت را دشوار می سازد. در این شرایط اگر جرم ها به کمک دندانپزشک برطرف نشوند ، به مرور زمان باعث مشکلاتی برای لثه می شوند. جرم دندان در حالت خفیف باعث ژنژیویت می شود که با برداشتن جرم ها ، استفاده از مسواک ، نخ دندان و دهانشویه مناسب ، لثه ها قابلیت بازگشت به حالت اولیه را دارند. در غیر اینصورت ، حالت شدیدتر بیماری لثه ها که به آن پریودنتیت می گویند ، رخ می دهد. در این شرایط فضای پاکت بین دندان و لثه شکل می گیرد که ممکن است حضور باکتری ها در آن منجر به عفونت شود. البته سیستم ایمنی بدن با این عفونت مبارزه می کند ولی از عواقب محتمل پریونتیت ، تحلیل استخوان وآسیب به بافت نگهدارنده دندان است. مطالعات نشان می دهد که فعالیت باکتری های در لثه می تواند باعث مشکلات دیگری مانند بیماری های قلبی نیز باشد.
.
راه چاره ، پیشگیری از تشکیل پلاک و جرم دندانی است. برای اینکار رعایت چند مورد ضروری است.
حداقل روزی دو مرتبه به مدت دو دقیقه مسواک کنیم. بخاطر داشته باشید مسواک کردن در زمانی کوتاهتر از دو دقیقه نمی تواند باعث پاکسازی فضای دهان و دندان ها شود. لازم است مسواکی که از آن استفاده می کنیم ، اندازه مناسب داشته باشد تا بتوانیم تمامی دندان ها از جمله آسیاهای بزرگ را که دسترسی به آنها دشوار است ، کاملا تمیز کنیم. بررسی نشان داده است که مسواک های برقی در تمیزکردن دندان موقرتر هستند. با این حال شیوه مسواک کردن بسیار مهم تر از نوع مسواک می باشد.
از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید. فلوراید به بازسازی مینای دندان و کاهش احتمال پوسیدگی دندان کمک می کند. بعضی ازخمیردندان ها حاوی تریکلوزان می باشد که گفته شده می تواند با باکتری های موجود در پلاک مبارزه کند.
به یاد داشته باشیم که مهم نیست چقدر خوب از مسواک استفاده می کنیم ، تنها راه مناسب و مطمئن برای تمیزکردن فضای بین دندان ها و از بین بردن پلاک این ناحیه ، استفاده مرتب از نخ دندان می باشد.
استفاده روزانه از دهان شویه برای سرکوب باکتری های ضروری می باشد.
به مواد غذایی مصرفی خود دقت کنید. غذاهایی که حاوی قند و نشاسته می باشند باعث تغذیه باکتری ها و در نهایت تولید اسید توسط آنها می شوند. لازم نیست که شیرینی و … را از رژیم غذایی خود حذف کنیم. اما لازم است بعد از مصرف اینگونه خوراکی ها ، بلافاصله مسواک کنیم و آب فراوان بنوشیم.
سیگار نکشید. مطالعات نشان داده است که مصرف سیگار و دیگر انواع دخانیات ، احتمال ابتلا به جرم دندان را افزایش می دهد.
.
در صورتیکه جرم دندانی تشکیل شود ، فقط دندانپزشک می تواند آن را بردارد. بهتر است هر شش ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنیم تا در صورت وجود پلاک یا جرم ، آنها را برداشته و از عوارض احتمالی جلوگیری شود.
.

www.webmd.com

درباره نویسنده :

تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی شفابخش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *